Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu (WISL)

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu (WISL)

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu (WISL)

Niewątpliwe odpowiedzialne zarządzanie wiąże się z wiedzą o kierowanym przedmiocie.
W Naszym przypadku jest nim las. Niezwykle rozbudowany, dynamicznie zmieniający się organizm. Zatem monitorowanie stanu lasu, tempa i trendu zmian w nim zachodzących jest niezbędnym elementem do racjonalnego prowadzenia gospodarki leśnej. Aktualne, porównywalne i dokładne informacje umożliwiają również ocenę realizacji dotychczasowych działań oraz formułowanie nowych zadań.

Wdrażanie do praktyki leśnej wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu rozpoczęto w 2005 roku. Cykl WISL trwa 5 lat, obecnie mamy już trzeci, podpisano również umowę na kolejny, czwarty cykl. Prace wykonywane są przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na podstawie umowy zawartej z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Z każdym kolejnym cyklem prowadzonej inwentaryzacji modyfikowano niektóre założenia metodyki, tak aby dostosować system pozyskiwania informacji do złożonej i zmiennej struktury lasów naszego kraju. Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się jedna ze stałych powierzchni próbnych, gdzie raz na 5 lat prowadzone są pomiary
i obserwacje. W ubiegłym tygodniu gościliśmy przedstawicieli: Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Lublinie, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz wykonawców WISL. Wizyta miała na celu kontrolę przeprowadzonych przez BULiGL prac
z zakresu inwentaryzacji.

Dzięki WISL otrzymujemy wiarygodne dane o lasach. Są to informacje głównie o jego strukturze powierzchniowej i miąższościowej (wg. gatunków oraz klas wieku), zasobach martwego drewna, stanu zdrowotnego oraz szkodach występujących w lasach. Uzyskujemy aktualną wiedzę
o strukturze siedlisk, kondycji młodego pokolenia, bieżącym przyroście oraz wielkości użytkowania na terenie całego kraju, w lasach wszystkich form własności.

Dane pochodzące z wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu są podstawowym źródłem danych o lasach i zachodzących w nich zmianach. To również istotne informacje o skali pośrednich
i bezpośrednich działań człowieka na obszarach leśnych całego kraju.

 

Autor: Agnieszka Śliwińska