Asset Publisher Asset Publisher

95 lat Lasów Państwowych

Dziś wyjątkowy dzień !

 

Lasy Państwowe  mają równo 95 lat !

28 czerwca 1924 roku zostało podpisane zarządzenie o nadaniu nam statutu i utworzono Polskie Lasy Państwowe.

 

Nadleśnictwo Sobibór jest nieco starsze. Mamy już prawie 100 lat !

 

Tuż po odzyskaniu niepodległości podjęto pierwsze decyzje ukierunkowane na tworzenie Lasów Państwowych. W 1920 r. utworzono cztery zarządy okręgowe lasów państwowych (w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Lwowie), po to by zaopatrzyć najuboższych ludzi z miast i wsi w drewno na opał i na odbudowę domostw zrujnowanych wojną.

 

Chwała ci lesie wieczysty, chwała

Chramie praojców, kolebko ludów

Sławi cię ziemia cała!

Tyś wielki pośród przyrody cudów

 

Za dary twoje,

Za moc i krasę

Cześć ci po wszelkie czasy!

Chwała wam leśne mocarne drzewa.

W słońcu poczęte w rodzącej glebie.

Dzieci Bożego siewu!

Błogosławione, i żeście z siebie

 

Ołtarze ducha

Dźwignęły światu

W świątyniach majestatu

Szumią od morza po górskie szczyty

Bory ojczyste, knieje i gaje.

Hołdy życiu ślą w błękity

Trwaj wiecznie lesie w piastowskim kraju.

 

Serce narodu

Będzie ci strażą

Niech ci się plon twój darzy!

/Hymn Polskich Leśników/

 

 

Najwcześniejsze dane o historii powstania i rozwoju Państwowego Nadleśnictwa Sobibór sięgają końcowych lat XIX wieku. W tym czasie lasy administracyjnie należały do Nadleśnictwa Chełm i były administrowane przez „pałatę leśną" byłego zaboru rosyjskiego. Ponieważ odległość obu kompleksów była dość znaczna, dlatego też został utworzony urząd tzw. „objezdczyka", który zamieszkiwał w budynku obok wsi Wołczyny. W skład dawnych lasów wchodziła powierzchnia około 7 500 ha. W późniejszych latach lasy te zostały częściowo podzielone pomiędzy prywatnych właścicieli za zobowiązania serwitutowe. Po oddaniu serwitutów pozostała powierzchnia około 3 500 ha, na której nie ciążyły żadne zobowiązania.
W 1920 r. utworzono Nadleśnictwo Sobibór z przynależnością do Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach, a następnie w Radomiu. W ostatnich latach przedwojennych Nadleśnictwo Sobibór znowu podlegało Dyrekcji w Siedlcach. Po zakończeniu wojny w 1945 r. do Nadleśnictwa zostały włączone lasy dawnej własności prywatnej o pow. 330 ha, upaństwowione dekretem PKWN, oraz grunty o pow. 1270 ha przejęte około roku 1950 na skutek przesiedlenia właścicieli narodowości ukraińskiej. W latach 1950 – 1974 w dalszym ciągu przejęto dużą ilość gruntów i lasów opuszczonych przez właścicieli oraz grunty przekazywane do PFZ, jak również w wyniku likwidacji szachownicy – około 5 000 ha.
W 1973 roku do Nadleśnictwa Sobibór włączone zostało Nadleśnictwo Dubeczno, utworzone w 1960 roku o powierzchni około 5300 ha, oraz uroczysko Petryłów z Nadleśnictwa Stańków. Wśród gruntów przejętych, wchodzących w skład obecnego nadleśnictwa ze względu na pochodzenie, na uwagę zasługują: część kompleksów Osowa i Macoszyn, które zostały upaństwowione w dwudziestoleciu międzywo-jennym, północno-wschodnia część Obrębu Dubeczno o powierzchni 1234 ha, która łącznie z lasami obecnego Nadleśnictwa Włodawa należała do czasu ich upaństwowienia, na mocy dekretu PKWN, do dóbr włodawskich rodziny Zamojskich. Gospodarka leśna w tych lasach oparta była na planach z 1920 i 1931 roku.

 

Tekst: Agnieszka Kiszczak, Danuta Korczyńska

 


Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Web Content Display Web Content Display

 

Sprzedaż

Sprzedaż