Asset Publisher Asset Publisher

Pamiętamy o Niepodległej

Lubelscy leśnicy aktywnie włączyli się w upamiętnienie 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pracownicy RDLP w Lublinie, pod przewodnictwem dyrektora dr. inż. Marka Kamoli, uczestniczyli w lubelskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się na Placu Litewskim, gdzie delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucji państwowych (w tym leśnicy), stowarzyszeń i organizacji oraz kombatantów złożyły kwiaty pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza. W lubelskiej katedrze odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny, której przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Po jej zakończeniu, uczestnicy obchodów dnia 11 listopada, w asyście orkiestry wojskowej, kompanii honorowych i pocztów sztandarowych, udali się na Plac Zamkowy, gdzie punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęły się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Zostały one zainaugurowane wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt oraz wręczeniu odznaczeń i awansów głos zabrał wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek:

–Niepodległość to jest płaszczyzna wolności. Niepodległość Polski to jest przestrzeń dla wolności Polaków, którą możemy, ale i powinniśmy wypełniać polskością, polskim językiem, polską kulturą, polską tradycją i zwyczajami, zakorzenionymi w chrześcijaństwie. Po to 101 lat temu nasi ojcowie odzyskiwali niepodległość, po to całe pokolenia przez 123 lata marzyły o niepodległej ojczyźnie. Nie chcieli rozwijać się w innych, obcych państwa. Chcieli być Polakami – podkreślił.

Słowa do zgromadzonych na lubelskim Placu Zamkowym skierowali w okolicznościowych listach Premier Mateusz Morawiecki oraz Prezes Jarosław Kaczyński.

Jednym z punktów programu było przyjęcie przez wojewodę lubelskiego Ognia Niepodległości przywiezionego z Kostiuchnówki na Ukrainie (O Lubelskich Leśnikach, którzy włączyli się w przekazywanie Ognia Niepodległości pisaliśmy w poprzednim artykule).

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci i wystrzelono salwę honorową. Delegacja lubelskich leśników upamiętniła rodaków poległych w walkach o wolną Polskę składając kwiaty pod pomnikiem „Zaporczyków”.

 


Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Web Content Display Web Content Display

 

Sprzedaż

Sprzedaż