Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Sobibór utworzono 7 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni prawie 1700 ha.

W granicach rezerwatów znajdują się wszystkie śródleśne jeziora i najciekawsze przyrodniczo tereny.

Rezerwat „Małoziemce"

Rezerwat faunistyczny mający na celu ochronę jednej z największych kolonii czapli siwej na Lubelszczyźnie. Powstał w 1988 roku, obejmuje trzy oddziały lasu przylegające od wschodu do linii kolejowej Chełm – Włodawa. Czaple zbudowały tutaj na olchach, sosnach i grabach około 80 gniazd, z których część zajmowana jest regularnie. W części środkowej rezerwatu na obrzeżu lasu rosną dwa okazałe pomnikowe dęby. Powierzchnia rezerwatu wynosi 37,99 ha.

Rezerwat „Trzy Jeziora"

Rezerwat torfowiskowy utworzony w 1996 roku w celu ochrony bardzo zróżnicowanych zbiorowisk torfowiskowych, wodnych oraz leśnych. Występuje tutaj wiele rzadkich gatunków roślin (głównie torfowiskowych) oraz zwierząt. Na terenie rezerwatu leżą jeziora: Brudno (pow. 41,10 ha) i Płotycze (17,16 ha), które z sąsiadującym od strony północno- zachodniej jeziorem Brudzieniec stanowią jeden system hydrologiczny. Jeziora są otoczone i połączone ze sobą rozległymi torfowiskami. W jeziorze Płotycze występuje rzadka roślina mięsożerna aldrowanda pącherzykowata. Powierzchnia rezerwatu wynosi 751,37 ha.

Rezerwat „Brudzieniec"

Rezerwat wodno - torfowiskowy utworzony w 1973 roku w celu ochrony zbiorowisk wodnych oraz podmokłych lasów. Zajmuje bezodpływową kotlinę śródleśną z dystroficznym jeziorem Brudzieniec (18,16 ha) w centrum. Wraz z rezerwatem „Trzy Jeziora" tworzy jeden obiekt ochronny (rezerwaty do siebie przylegają). Przedniotem ochrony są mało przekształcone zbiorowiska roślinności wodnej, bagiennej, torfowiskowej i leśnej oraz wiele gatunków roślin chronionych i rzadkich. Powierzchnia rezerwatu wynosi 36,61 ha.

Rezerwat „Żółwiowe Błota"

Rezerwat faunistyczny utworzony w 1988 roku w celu ochrony największej rozpoznanej populacji żółwia błotnego w Europie. Rezerwat obejmuje zarówno miejsca stałego przebywania żółwi (cieki, jeziora, stawy, torfowiska z oczkami wodnymi, olsy) jak i lęgowiska oraz miejsca zimowania. Szczególną opieką objęto lęgowiska (luki, zręby i uprawy z ubogą roślinnością napiaskową). Dla rezerwatu charakterystyczne jest zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych. Dominują tutaj bagienne lasy brzozowo – olchowe, ale spory udział mają również bory sosnowe. Rezerwat jest miejscem występowania wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin. Są wśród nich między innymi: wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, trzy gatunki rosiczek, lepnica litewska. Poza żółwiem błotnym rezerwat jest ostoją orlika krzykliwego, bociana czarnego, gągoła, bobra, wydry i wilka.

Rezerwat obejmuje między innymi 3 jeziora: Koseniec (26,67 ha), Perespa (28,41 ha), Wspólne (69,97 ha) oraz przylegające do nich zarastające byłe stawy ,,Zawołocze". „Żółwiowe Błota" stanowią dogodny obiekt obserwacji sukcesji na opuszczonych łąkach wsi Irkuck (aktualnie dominujące zbiorowisko – brzezina bagienna). Powierzchnia rezerwatu wynosi 724,08 ha.

Rezerwat „Jezioro Orchowe"

Rezerwat wodno – torfowiskowy utworzony w 1996 roku w celu ochrony zbiorowisk wodno – torfowiskowych z unikalną florą naczyniową. Przedmiotem ochrony jest stale podtapiane, wydłużone torfowisko wraz z dystroficznym jeziorem Orchowe (8,42 ha). W rezerwacie dominują torfowiska przejściowe, ich strefę okrajkową zajmują olsy lub zbiorowiska zaroślowe. Na torfowiskach występuje wiele ciekawych gatunków roślin (wierzba borówkolistna i lapońska, brzoza niska, trzy gatunki rosiczek). Od strony północnej z rezerwatem sąsiadują ubogie siedliska borów suchych z ciekawym runem porostowym. Powierzchnia rezerwatu wynosi 59,95 ha.

Rezerwat „Magazyn"

Rezerwat torfowiskowy utworzony w 1996 roku dla zachowania torfowisk niskich oraz podmokłych siedlisk leśnych. Część wschodnią rezerwatu stanowi rozległe, stale podtapiane turzycowisko z wyraźną strukturą kępiastą. W części zachodniej dominują bagienne siedliska leśne – olsy i bory mieszane wilgotne. Powierzchnia rezerwatu wynosi 51,98 ha.

Rezerwat „Serniawy"

Rezerwat leśny utworzony w 1965 roku chroniący stary drzewostan na siedliskach łęgowych, olsowych i grądowych. Urozmaiceniem leśnego krajobrazu jest niewielki strumień przepływający przez północną część rezerwatu. Poza wieloma pomnikowymi jesionami i dębami interesujące w rezerwacie jest runo leśne z wieloma rzadkimi gatunkami roślin. Do ciekawszych gatunków należą: żywiec cebulkowy i gruczołowaty, listera jajowata, wydmuchrzyca zwyczajna. Charakterystycznym elementem runa jest masowo rosnący bluszcz pospolity.

W rezerwacie gnieżdżą się rzadkie gatunki ptaków (muchówki mała i białoszyja), występuje tu również kilka gatunków ginących bezkręgowców. Powierzchnia rezerwatu wynosi 38,00 ha.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kosztowna wycieczka leśnych rajdowców

Kosztowna wycieczka leśnych rajdowców

Niezbyt miło będą wspominać wizytę w lasach Nadleśnictwa Krasnystaw amatorzy ekstremalnej jazdy na motocyklach typu cross. Zostali oni przyłapani na gorącym uczynku i poniosą konsekwencje za złamanie prawa.

Zatrzymanie crossowców było poprzedzone kilkutygodniowymi działaniami operacyjnymi, jakie prowadził posterunek Straży Leśnej w Nadleśnictwie Krasnystaw. W toku prowadzonych czynności udało się ustalić dokładną lokalizację, w której odbywają się rajdy motocyklistów. Do tego celu wykorzystano pojazd elektryczny umożliwiający szybkie dotarcie i sprawne przemieszczanie się po trudno dostępnych ostępach Leśnictwa Siennica.

W ostatni weekend, dwoje strażników leśnych z Nadleśnictwa Krasnystaw patrolowało namierzone wcześniej miejsce przejazdu miłośników jazdy terenowej. Na podstawie zgromadzonego wcześniej materiału dowodowego można było zakładać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w tym czasie uda się natrafić na motocyklistów. –Nie pomyliliśmy się. Podjęliśmy interwencję w stosunku do pięciu użytkowników motocykli typu cross. Dwóch z nich próbowało uniknąć odpowiedzialności ratując się ucieczką, ale ostatecznie zatrzymana została cała piątka rajdowców. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas poprzednich tego typu akcji, przy zatrzymaniu udało się uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Wszyscy crossowcy przyznali zgodnie, że byli świadomi tego, że jazda po lesie jest zabroniona – relacjonuje komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Krasnystaw, Janusz Poniewozik.

Każdy z zatrzymanych otrzymał kilkusetzłotowy mandat w kumulacji wykroczeń z art. 161 (nieuprawniony wjazd do lasu), art. 163 (niszczenie ściółki) oraz art. 165 (płoszenie zwierzyny leśnej). –Mamy nadzieję, że takie kary będą skutecznie zniechęcały pasjonatów terenowej jazdy na motocyklach, quadach czy innego rodzaju pojazdach wykorzystywanych do nielegalnych rajdów w naszych lasach. Cieszymy się, że w zwalczaniu tego typu szkodnictwa leśnego coraz większą rolę odgrywa sprzęt, którym dysponujemy, m.in. w postaci mobilnego monitoringu czy jak w tym przypadku pojazdów elektrycznych – zauważa inspektor Straży Leśnej lubelskiej dyrekcji, Marek Dziaduszyński.

Z uwagi na atrakcyjne położenie i związane z nim ukształtowanie terenu, m.in. w postaci cennych przyrodniczo wąwozów lessowych, Nadleśnictwo Krasnystaw jest częstym miejscem przejazdów amatorów jazdy terenowej. Przeszkodę w realizacji ich nielegalnej pasji stanowią jednak efektywne działania Straży Leśnej.