Wydawca treści
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy referencyjne
Lasy HCV (High Conservation Value) oraz strefy ochronne i powierzchnie ochronne oraz ekosystemy referencyjne na terenie naszego Nadleśnictwa.
Wytyczne w sprawie procedury wyznaczania i ewidencjonowania powierzchni referencyjnych.
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024, Zasadą 6, która wskazuje, że: „Organizacja utrzyma, ochroni lub przywróci usługi ekosystemowe i wartości przyrodnicze Jednostki Gospodarowania a także musi unikać i minimalizować negatywne skutki wpływu na środowisko”, kryterium 6.5 „Organizacja identyfikuje i chroni powierzchnie referencyjne ekosystemów rodzimych lub przywraca je do bardziej naturalnych warunków. Jeśli powierzchnie referencyjne nie istnieją lub nie są wystarczające, Organizacja przywróci cześć Jednostki Gospodarowania do bardziej naturalnych warunków. Rozmiar obszarów i środki podjęte w celu ich ochrony lub przywrócenia, również na plantacjach, będą proporcjonalne do stanu ochrony i wartości ekosystemów na poziomie krajobrazu oraz skali intensywności i ryzyka prowadzonych działań gospodarczych”.
Na terenie nadleśnictwa Sobibór wyznaczono w celu zachowania oraz zaznaczono na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów tzw. powierzchnie referencyjne* (representative sample areas).
Wytyczne dotyczące ewidencjonowania i wyznaczania obszarów o szczególnych wartościach ochronnych – HCV (High Conservation Values)
Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024, Zasadą 9: Szczególne wartości ochronne, Organizacja (RDLP) utrzymuje i wzmacnia szczególne wartości ochronne w Jednostce Gospodarowania (nadleśnictwo) poprzez zastosowanie podejścia przezornościowego. Kryterium 9.1: Organizacja poprzez zaangażowanie z zaangażowanymi i zainteresowanymi stronami oraz innych środków i źródeł, ocenia i odnotowuje obecność i status poniższych wartości ochronnych w Jednostce Gospodarowania proporcjonalnie do skali, intensywności i ryzyka prowadzonych działań gospodarczych oraz prawdopodobieństwa występowania szczególnych wartości ochronnych:
HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, i które zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokajania podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Na terenie nadleśnictwa, zgodnie z „Krajowymi Ramami Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” zidentyfikowano w celu monitorowania i utrzymania obszary o szczególnych wartościach ochronnych.
Nadleśnictwo Sobibór zaprasza społeczeństwo do konsultacji dotyczącej przede wszystkim propozycji obszarów z kategorii HCV 6.2. Lasów mających kluczowe znaczenie kulturowe, ekologiczne, gospodarcze lub religijne dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych.
W poniższym załączniku można zobaczyć lokalizację wyznaczonych ekosystemów referencyjnych i lasów HCV występujących w naszym nadleśnictwie.